2011 Nigeria National Assembly Election Results – Updated April 13

2011 Nigeria National Assembly Election Results – Updated April 13

 

Credit: http://nigeriaelections.org/

 

 

Senatorial Elections

 

District Party Candidate Gender Age
Abia NORTH PDP UCHE CHUKWUMERIJE Male 72
Abia CENTRAL PDP NKECHI J. NWAOGU Female 54
Abia SOUTH PDP ENYINNAYA A. HARCOURT Male 55
Adamawa NORTH PDP SEN. MOHAMMED MANA Male 60
Adamawa CENTRAL PDP BELLO MOHAMMED TUKUR Male 50
Akwa Ibom NORTH EAST PDP HON. ITA SOLOMON J. ENANG Male 49
Akwa Ibom SOUTH PDP MRS. HELEN U. ESUENE Female 61
Anambra NORTH PDP JOHN OKECHUKWUEMEKA Male 48
Anambra SOUTH PDP ANDY EMMANUEL UBA Male 53
Bauchi CENTRAL PDP HON. AHMED ABDUL NINGI Male 50
Bauchi NORTH PDP ALH. BABAYO GARBA GAMAWA Male 44
Bayelsa EAST PDP IKISIKPO CLEVER Male 51
Bayelsa CENTRAL PDP EMMANUEL I. PAULKAR Male 56
Bayelsa WEST PDP LOKPOBIRI HEINEKEN Male 43
Benue NORTH EAST PDP CHIEF BARNABAS ANDYAR GEMADE Male 62
Benue SOUTH PDP SEN. DAVID B.A. MARK Male 62
Borno NORTH ANPP SEN. MAINA M. LAWAN Male 57
Borno CENTRAL PDP ALH. AHMED ZANNA Male 55
Borno SOUTH PDP MOHAMMED ALI Male 51
Cross River NORTH PDP AYADE B. BENEDICT Male 42
Delta CENTRAL DPP EWHERIDO AKPOR PIUS Male 47
Delta NORTH PDP OKOWA IFEANYI ARTHUR Male 51
Edo CENTRAL PDP ELDER ODION M. UGBESIA Male 62
Edo NORTH ACN DOMINGO ALABA OBENDE Male 56
Edo SOUTH ACN SEN. (ARCH) EHIGIE UZAMARE Male 55
Enugu EAST PDP HON. PRINCE GILBERT E. NNAJI Male 45
Enugu WEST PDP SEN. IKE EKWEREMADU Male 48
Enugu NORTH PDP SEN. AYOGU EZE Male 48
FCT SENATE PDP HON. PHILIPS TANIMU ADUDA Male 41
Gombe CENTRAL PDP ALH. MOHAMMED DANJUMA GOJE Male 58
Gombe SOUTH PDP JOSHUA M. LIDANI Male 43
Imo EAST APGA CHRISTIANA N.O. ANYANWU Female 59
Imo WEST PDP HOPE O. UZODINMA Male 50
Imo NORTH PDP AMB. MATTHEW IFEANYI Male 67
Jigawa NORTH WEST PDP ABDULLAHI S. DANLADI Male 57
Jigawa SOUTH WEST PDP ABDULMUMINI M. HASSAN Male 50
Jigawa NORTH EAST PDP ABDULAZIZ USMAN Male 49
Kaduna CENTRAL CPC MAJOR GEN. MOHAMMED SALEH (RTD) Male 55
Kaduna SOUTH PDP NENADI USMAN Female 44
Kano NORTH PDP SEN. BELLO HAYATU GWARZO Male 50
Kano CENTRAL PDP BASHEER GARBA MOH’D Male 44
Kano SOUTH ANPP SEN. KABIRU GAYA Male 58
Katsina NORTH CPC SEN. ABDU U. YANDOMA Male
Katsina SOUTH CPC SEN. ABU IBRAHIM Male
Katsina CENTRAL CPC AHMED SANI STORES Male
Kebbi NORTH PDP ISA MUHAMMED Male 54
Kebbi CENTRAL PDP SEN. ABUBAKAR ATIKU BAGUDU Male 49
Kebbi SOUTH PDP TUKUR AHMED JIKAMSHI Male 53
Kogi WEST PDP ADEYEMI SMART Male 51
Kogi CENTRAL PDP NURUDEEN ABATEMI Male 61
Kogi EAST PDP OCHEJA EMMANUEL DANGANA Male 55
Kwara NORTH PDP MOHAMMED SHAABA LAFIA Male 70
Kwara CENTRAL PDP DR. ABUBAKAR O. SARAKI Male 48
Kwara SOUTH PDP SIMEION SULE AJIBOLA Male 58
Lagos CENTRAL ACN H.E. MRS. OLUREMI TINUBU Female 50
Lagos EAST ACN Alhaji GBENGA BAREEHU ASHAFA Male 55
Lagos WEST ACN GANIYU OLANREWAJU SOLOMON Male 51
Nassarawa NORTH CPC DR. YUSUF MUSA NAGOGO Male 54
Nassarawa WEST PDP ALH. ABDULLAHI ADAMU CON. Male 56
Nassarawa SOUTH PDP SEN. SULEIMAN A. ASONYA Male 56
Niger NORTH CPC BARR. IBRAHIM MUSA Male 46
Ogun CENTRAL ACN OLUGBENGA, ONAOLAPO Male 51
Ogun EAST ACN SEFIU ADEGBENGA KAKA Male 59
Ogun WEST ACN ODUNSI, AKIN BABALOLA KAMAR Male 60
Ondo NORTH LP ROBERT AJAYI BOROFFICE Male 61
Ondo CENTRAL LP AKINYELURE PATRICK AYO Male 54
Ondo SOUTH LP KUNLERE BOLUWAJI Male 50
Osun CENTRAL ACN OLUSOLA ADEYEYE Male 59
Osun EAST ACN OMOWORARE BABAJIDE CHRISTOPHER Male 45
Osun WEST ACN MUDASHIRU HUSAIN OYETUNDE Male 55
Oyo CENTRAL ACN AYOADE ADEMOLA ADESEUN Male 58
Oyo NORTH PDP AGBOLA HOSEA AYOOLA Male 50
Oyo SOUTH ACN OLUFEMI LANLEHIN Male 58
Rivers EAST PDP SEN. GEORGE T. SEKIBO Male 53
Rivers SOUTH PDP HON. MAGNUS NGEI ABE Male 51
Rivers WEST PDP AKE WILSON ASINOBI Male 55
Sokoto EAST PDP SEN. ABUBAKAR UMAR GADA Male 45
Sokoto SOUTH PDP UMARU DAHIRU Male 59
Taraba SOUTH PDP EMMANUEL G. BWACHA Male 59
Taraba NORTH PDP AISHA JUMMAI Female 51
Yobe EAST ANPP SEN. DR. BUKAR ABBA IBRAHIM Male 61
Yobe NORTH ANPP SEN. AHAMED I. LAWAN Male 52
Yobe SOUTH ANPP ALHAJI ABDULKADIR JAFERE Male 47
Zamfara CENTRAL ANPP KABIR M. GARBA Male 50
Zamfara NORTH PDP SAHABI YAU ALHAJI Male 54
Zamfara WEST ANPP SEN. AHMAD RUFAI SANI Male 50

 

Federal House Of Representatives Elections

 

Constituency Party Candidate Gender Age
Abia Aba North/Aba South APGA UKAEGBU A. PRINCE Male 43
Anambra Njikoka/Dunukofia/Anaocha APGA UCHE LILIAN EKWUNIFE (MRS.) Female 40
Anambra Awka North/Awka South APGA CHUKWUEMEKA E, NWOGBO Male 45
Bauchi Bauchi CPC ALIU IBRAHIM GEBI Male 36
Bauchi Darazo/Gunjuwa ACN HALLIRU DAUDA JIKA Male 35
Bauchi Bogoro/Dass/Tafawa Balewa PDP HON. YAKUBU DOGARA Male 43
Bauchi Ningi/Warji PDP ABDULRASAK NUHU ZAKI Male 60
Bayelsa Yenagoa/Kolokuna/Opokuma PDP OGORIVA W. WARMAN Male 39
Benue Apa/Agatu PDP ADEMU ENTUONU Male
Benue Buruku ACN ORKER-JEV YISA Male 48
Benue Gboko/Tarka ACN DYEGH JOHN Male 49
Benue Guma/Makurdi PDP EMMANUEL JIME Male 48
Benue Otukpo/Ohimini PDP EZEKIEL ADAJI Male 47
Delta Ika North East/Ika South ACCORD NWOKOLO VICTOR ONYEMAECHI Male 46
Ebonyi Abakaliki/Izzi PDP HON. SYLVESTER OGBAGA Male 49
Edo Egor/Ikpoba-Okha ACN JIM AIKU ADUN Male 66
Edo Esan North East/Esan South East PDP ITULAH O. FRIDAY Male 50
Edo Etsako East/Etsako West/ Etsako Central ACN ABUBAKAR M. ESHIOKPEKHA Male 51
Edo Oredo ACN RASAQ BELLO OSAGIE Male 55
Edo Owan East/Owan West ACN IRIASE PALLY Male 55
Enugu Enugu East/Isi Uzo PDP HON. DR. KINGSLEY S. EBENJI Male 46
Enugu Enugu North/Enugu South PDP HON. PRINCE OFOR CHWUKWUEBO Male 40
Enugu Igbo-Eze North/Udenu PDP HON. IFEANYI UGWUANYI Male 46
Enugu Nkanu East/Nkanu West PDP HON. PRINCE PEACE N. UZOAMAKA Male 58
Enugu Nsukka/Igbo-Eze South PDP HON. PATRICK O. ASADU Male 46
Enugu Aninri/Awgu/Oji River PDP BARR. TOBY EKECHUKWU Male 48
Enugu Ezeagu/Udi PDP CHIEF OGBUEFI O. OZOMGBACHI Male 50
Gombe Gombe/Kwami/Funakaye CPC KHAMISU A. MAILAFIA Male 36
Imo Owerri Municipal/Owerri North/Owerri West APGA ONYEWUCHI EZENWA FRANCIS Male 42
Jigawa Birniwa Guri/Kirikasamma PDP HASSAN ADAMU Male 51
Jigawa Birnin Kudu/Buji PDP MOHAMMED SABO Male 51
Jigawa Dutse/Kiyawa PDP IBRAHIM K. TUANI Male 42
Jigawa Babura/Garki PDP USMAN WADA Male 49
Jigawa Gumel/Maigatari/Sule Tankarkar/Gagarawa PDP MOHAMMED G. IBRAHIM Male 52
Jigawa Gwaram PDP YUSUF SHITU GALAMBI Male 36
Jigawa Hadejia/Kafin Hausa/Auyo PDP HUSSAINI NAMADI Male 45
Jigawa Mallam Madori/Kaugama PDP YUSUF D. SULE Male 51
Jigawa Kazaure/Roni/Gwiwa/Yankwashi PDP ADAMU BASHIR Male 50
Jigawa Jahun/Miga PDP KHABEEB MUSTAPHA Male 60
Jigawa Ringim/Taura PDP UBALE SAFIYANU Male
Kaduna Kaduna South CPC RUFAI AHMED CHANCHAGI Male 33
Katsina Funtua/Dandume CPC Alhaji MUNTARI DANDUTSE Male 2010
Kogi Ajaokuta PDP SADIQ ASEMA MOHAMMED Male 51
Kogi Ijumu/Kabba-Bunu PDP YUSUF AYO TAJUDEEN Male 42
Kogi Kogi (Lokoja)/Kogi (K.K.) CPC UMAR BUBA JIBRIL Male 50
Kwara Ilorin East/Ilorin South PDP DR. ALI AHMED Male 45
Kwara Ilorin West/Asa PDP MUSTAPHA MOSHOOD Male 46
Lagos Badagry ACN RAFEESUAT ARINOLA ONABAMIRO Female 60
Lagos Eti-Osa ACN AKINLOYE HAZEEZ BABAJIDE Male 42
Lagos Ikeja ACN HON. FALEKE JAMES ABIODUN Male 51
Lagos Lagos Island I ACN OLAJUMOKE ABIDEMI OKOYA-THOMAS Female 53
Lagos Lagos Island II ACN YAKUB ABIODUN AKANNI BALOGUN Male 60
Lagos Lagos Mainland ACN MONSURU ALAO OWOLABI Male 66
Niger Agaie/Lapai PDP IBRAHIM ABDUL EBBO Male 46
Niger Agwara/Borgu PDP HALIRU ZAKARI JIKANTORO Male 48
Niger Chanchaga CPC UMAR MOHAMMED BAGO Male 36
Niger Booso/Paikoro PDP HON. JAMES BAITACHI Male 63
Ogun Abeokuta South ACN WILLIAMS OLUSEGUN SAMUEL Male 51
Ogun Ado-Odo/Ota ACN BABATUNDE OLABODE OGUNOLA Male 51
Ogun Egbado North/Imeko-Afon PPN ADEWUSI TUNDE RAZAQ Male 51
Ogun Ifo/Ewekoro ACN ADEYEMI ADEKUNLE SAHEED Male 43
Ogun Abeokuta North/ Obafemi- Owode/Odeda ACN OSOBA OLUMIDE BABATUNDE Male 34
Ondo Akure North/Akure South LP ABEGUNDE S. IFEDAYO Male 55
Ondo Owo/Ose LP OMOSULE ENIOLORUNDA Male 47
Osun Boluwaduro/Ifedayo/Ila ACN JULIUS OLUFEMI FAKEYE Male 58
Osun Ede North/Ede South/ Egbedore/Ejigbo ACN TAJUDEEN ADETUNJI AJAGBE Male 47
Osun Obokun/Oriade ACN NATHANIEL AGUNBIADE Male 51
Osun Odo-Otin/Ifelodun/Boripe ACN ADEYINKA AYANTUNJI AJAYI Male 43
Oyo Akinyele/Lagelu ACCORD MURITALA KAYODE B. ADEWALE Male 57
Oyo Egbeda/Ona-Ara ACCORD BUSARI OLAYEMI SIKIRU Male 49
Oyo Ibadan North ACN AWOLEYE ABIODUN DADA Male 40
Oyo Oluyole ACCORD DR. IBRAHIM A. OLAIFA Male 43
Plateau Barkin Ladi/Riyom PDP NWADKWON D. SIMON Male 42
Plateau Jos South/Jos East PDP BITRIUS B. KAZE Male 42
Plateau Langtang North/Langtang South PDP BENI LAR Male 43
Plateau Bokkos/Mangu PDP AMINU JONATHAN PUNUWET Male 48
Plateau Mikang/Qua’an/Pan/Shedam PDP COMRADE INNOCENT T. ZETTET Male 42
Plateau Wase ACN IDRIS AHMED Male 46
Rivers Akuku-Toru/Asari-Toru PDP DAWARI IBIETELA GEORGE Male 40
Rivers Etche/Omuma PDP OGBONNA NWUKE Male 51
Rivers Ikwerre/Umohua PDP ANDREW IGBONULE UCHENDU Male 58
Rivers Khana/Gokana PDP HON. PRONEN MAURAICE Male 45
Rivers Obio Akpor PDP CHINDA KINGSLEY OGUNDU Male 44
Rivers Okrika/Ogu-Bolo PDP GOGO BRIGHT TAMUNO Male 45
Rivers Port Harcourt I PDP KENNETH ANAYO CHIKERE Male 55
Rivers Eleme/Tai/Oyigbo PDP MPIGI BARINADA Male 49
Sokoto Kware/Wamakko PDP ABDULLAHI W. MUHAMMED Male 43
Sokoto Sokoto North/Sokoto South PDP UMAR MUHAMMED BATURE Male 41
Sokoto Tangaza/Gudu PDP ISA SALIHU BASHIR Male 38 

 

Share this post